BUBIKA KROZ TISAK
proljeće 2003., broj 23
Manji od mrava
U jednom malom animatorskom studiju, pod vještim rukama nadarenog tima, rađa se jedan lijepi, novi animirani film o mravima. Sonja Petric izvještava:
Iz bajkovitog, imaginarnog grada Mravograda, na svjetlo će dana putem filmske vrpce uskoro stupiti mravljica Bubika, zajedno s ostalim stanovnicima malenoga i razigranoga svijeta, stvorenog u mašti književnice Mirjane Matiša. Bubika i njene avanture već su zabilježene u Mirjaninoj knjizi Hvataj pravac - šuma, mravac, pa se crtani film očekuje s nestrpljenjem.
Iza Mirjane Matiša nepregledan je niz godina provedenih uz pisanu riječ. Ta "pripovjedačica od dara i mjere", kako je vole oslovljavati književni kritičari, svoju je prvu knjigu, zbirku kajkavske poezije I bilo je tak... objavila 1985. godine. Nedugo zatim Mirjana se okrenula dječjoj publici, pa su zaredale slikovnice za najmlade. 1988. godine objavljen je roman Hvataj pravac - šuma, mravac kojega, prema riječima same autorice, vrlo rado čitaju i odrasli. Prema Matišinom romanu Mjesto susreta - Zemlja napisan je i scenarij za igrani film. U bogatom opusu ove književnice bogate mašte još se nalaze, izmedu ostalog, i roman za djecu s elementima fantastike Šu-šu, zatim Vrtuljak, trojezična zbirka poezije za odrasle, te za sada još neobjavljen roman za mlade Charlie.
U maniri svestrane umjetnice Mirjana Matiša je jednu etapu svog stvaralačkog puta posvetila i slikanju na staklu, inspirirana hlebinskom naivnom umjetnošću, a vlastitim je ilustracijama uresila roman Hvataj pravac - šuma, mravac. Prema riječima Joška Marušića, znanog majstora animacije i stripa, kroz crtić o maloj mravljici Bubiki "učimo se i zabavljamo na račun sebe samih". Dogodovštine male Bubike naizgled bezazleno, ali upravo zato sugestivno, pokazuju da svijet čiste i nepatvorene dobrote i nije izgubio svaku šansu".
Osim Bubike, Mravograd nastanjuje cijela galerija jednako simpatičnih i čudesnih likova: od Bubikine majke, matice Matilde, preko mravogradskih "kuharica" Sare, Dare, Lare, Mare i Bare, pa do mravljih graditeljica, vojske, odgojiteljica...
Crtani film prema scenariju Mirjane Matiša izrađuje se u studiju Slavka Drobnića uz pomoć nadarenih animatora grupe Deksi koju sačinjavaju: Ivica Horvat, Dario Pustaj, Elvis Popović, Kristijan Dulić i Saša Zec, za glazbu je zadužen Vlado Dolenec. Mirjana je takoder i autorica Songa o mravljicama koji će biti uglazbljen za potrebe filma. Autorica animiranih likova je slikarica Darja Lobnikar - Lovak, umjetnica kojoj je medij animiranog filma te stripa izrazito blizak, a kao glavnog uzora navodi Walta Disneyja.
Unatoč svjetski vrlo cijenjenog Festivala animiranog filma, medunarodnog karaktera, koji bijenalno u Zagrebu ugošćuje poznate svjetske autore animacije, te unatoč nekadašnjoj reputaciji Zagrebačke škole crtanog filma, sa žaljenjem možemo ustvrditi kako se animirani film u Hrvata trenutno nalazi u nezavidnoj poziciji i ne baš najplodnijoj fazi. Stoga se najtoplije nadamo da će upravo dražestan animirani mravlji svijet biti poticajem i drugim autorima da se što više posvete čarobnom svijetu crtića.
Dječji klub broj 101 studeni 2000.
Dječji klub broj 102 prosinac 2000.
Večernji list
11.prosinac 2000.
MRAVLJICA BUBIKA IZ KNJIGE NA VIDEO
Klincima će trebati samo pola sata da doznaju kako je završila priča o razigranoj mravljici Bubiki,
matici Matildi, mravogradskim kuharicama Sari, Dari, Lari, Mari i Bari, t
e njezinim brojnim sestrama i prijateljicama. Bubikina "mama", koprivnička književnica Mirjana Matiša,
preselila ih je scenaristički iz svojega romana za djecu "Hvataj pravac - šuma, mravac" u crtić.
Slikarica Darija Lobnikar-Lovak, umjetnica kojoj je medij animiranoga filma i Walta Disneya vrlo blizak,
likovno ih je oblikovala, a koprivnički glazbenik Vlado Dolenec mravljem je svijetu dao zgodne glazbene korake.
Redateljski i animatorski, "Bubiku" su na videovrpcu uputili Slavko Drobnić i talentirani autorski tim "Deksi",
koji su stvorili animirani film za djecu na hrvatskome i engleskom jeziku,
a koji upravo čeku prvu javnu projekciju i susret s djecom.
S porukom na početku filma "Čuvajte šume, one su život naroda i vječni pratioci naši, nečujnoga hoda"
te songom o mravljicama na kraju, film je realiziran sredstvima Ministarstva kulture.
Glas Podravine i Prigorja
8. prosinca 2000.